Najstarší kostol v petržalskej oblasti je v Jarovciach

Jarovce - kostol sv. MikulášaJarovce majú najstarší kostol v Petržalke, nachádza sa v susedstve domu smútku. Ide o neskorobarokový Kostol sv. Mikuláša z obdobia rokov 1763 – 1765. Stavba bola pôvodne dokončená bez veže. Dostavali ju tam až v roku 1884.

Kostol údajne začali staviť v roku 1765 miestni obyvatelia, trvalo im to celých sedem rokov. Podľa inej verzie, šírenej ústnym podaním dal kostol postaviť gróf Mikuláš Esterházy na podnet grófa Zichyho. O tom že prispel na jeho stavbu svedčí aj pamätná tabuľa, zamurovaná pod vežou. Jarovce - pomník padlým vo vojne Kostolná veža sa ako dominanta obce nevypínala dlho. 3. apríla roku 1945 ju poškodili ustupujúce nemecké vojská – vyhodili ju do vzduchu. Kompletne ho zrekonštruovali až v roku 1970. Stavba novej veže trvala dva roky. Umiestnili do nej dva zvony, ktorá sa tam nachádzajú do dnes.

V roku 1992 bol pri kostole osadený pomník padlým Jarovčanom počas I. a II.  svetovej vojny. Kostol je dnes prístupný verejnosti a slúži najmä obyvateľom Jaroviec.

Fotografie: Wikipédia.org

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *